شناور پروژه ایرانی فردوسی ایرانی موسیقی

شناور: پروژه ایرانی فردوسی ایرانی موسیقی شاهنامه حافظ ناظری شهرام ناظری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مسیر یکطرفه یا دو سویه , مذاکره با شورای نگهبان

رایزنی با مرجع احراز صلاحیت نامزدها؛ تاکتیک‎ اصلاح‎طلبان جهت حضور دوباره در عرصه سیاست 

مسیر یکطرفه یا دو سویه , مذاکره با شورای نگهبان

مذاکره با شورای نگهبان؛ مسیر یکطرفه یا دو سویه

عبارات مهم : سیاست

رایزنی با مرجع احراز صلاحیت نامزدها؛ تاکتیک‎ اصلاح‎طلبان جهت حضور دوباره در عرصه سیاست

به گزارش خبرآنلاین ؛جناح چپ جهت سال ۹۸ به دنبال یک راهکار است تا بتواند هم حضورش پررنگ تر شود و هم دیگر نیازی به ائتلاف نداشته باشد؛ جهت این کار یک نظریه دارد و آن هم چانه زنی با نهادها، اشخاص و ارگان هایی است که می‎توانند دایره تنگ حضور اصلاح‎طلبان را گسترده کنند. یکی از مهمترین و شاید نخستین گام هایشان مشورت با شورای نگهبان است تا بتوانند سایه ردصلاحیت‎ها را از سر اصلاحات بردارند.

مسیر یکطرفه یا دو سویه , مذاکره با شورای نگهبان

سال 76 نقطه پرواز اصلاح طلبان جهت حضور و نقش آفرینی در چارچوب قدرت بود که با روی کارآمدن مجلس ششم به اوج رسید. هرچند گزینش مجدد سیدمحمد خاتمی، حضور اصلاحات را جهت 4 سال دیگر تمدید کرد، ولی سیل ردصلاحیت های سال 82 اجازه تکرار مجلس ششم را نداد و از همان مقطع سیر نزولی حضور جناح چپ در قدرت شروع شد. تا جایی که بعد از حوادث سال 88 دیگر رمقی جهت آنها باقی نگذاشت. فاصله گرفتن از صندوق های رای به عنوان نخستین راهکار اعتراضی در دستور کار این جناح قرار داده شد و نتیجه آن حضور گسترده رقیب و تسلط کامل بر سه دوره مجلس شد.

کم کم اردوگاه چپ، ردای اصلاح رویکرد به تن کرد؛ پیروزی در انتخابات 92 نخستین دلگرمی آنها بود و مقدمه ای شد تا جهت کسب کرسی های مجلس نیز خیز بردارند. ولی بار دیگر با مانع شورای نگهبان روبرو شدند؛ نهایتا با یک تاکتیک ائتلافی لیست اصلاح طلبان توانست پیروز شود تا جایی که حتی سرلیست اصولگرایان، کرسی 16 ساله خود را در مجلس به رقیب واگذار کرد. هرچند جاگذاشتن اصولگرایان در انتخابات شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دایره پیروزی های انتخاباتی را تکمیل کرد ولی هنوز یک مسئله در میان است و آن ناهماهنگی هایی است که در نتیجه ائتلاف 94 گریبان گیر این جریان شد و سیل مطالبات و ولی و اگرها را پیش روی آنها قرار داد. حالا جناح چپ جهت سال 98 به دنبال یک راهکار است تا بتواند هم حضورش پررنگ تر شود و هم دیگر نیازی به ائتلاف نداشته باشد؛ جهت اینکار یک نظریه دارد و آن هم چانه زنی با نهادها، اشخاص و ارگان هایی است که می توانند دایره تنگ حضور اصلاح طلبان را گسترده کنند. آنها در این مسیر حتی مذاکره با سپاه را هم روی میز قرار داده‎اند.

رایزنی با مرجع احراز صلاحیت نامزدها؛ تاکتیک‎ اصلاح‎طلبان جهت حضور دوباره در عرصه سیاست 

اگرچه تئوری اصلاح طلبان جهت بازگشت به قدرت یک مسیر با پنج گام است ولی در این راه بی‎تردید یکی از مهمترین و شاید نخستین گام هایشان مشورت با شورای نگهبان است تا بتوانند سایه رد صلاحیت‎ها را از سر اصلاحات بردارند.

چرا شورای نگهبان؟!

هرچند پیروزی در انتخابات مجلس و عوض کردن ترکیب آن یکی از ایستگاه های اصلاح طلبان در مسیر اهدافشان بود، ولی آنچه در سال 94 رخ داد با آنچه مطلوب این جریان بود فاصله زیادی داشت؛ چراکه ردصلاحیت ها بار دیگر راه بازگشت به منزل را پیش روی اشخاص موثر این جناح قرار داد و باعث شد لیدری جریان چپ در پارلمان تنها به یک صندلی ختم شود.

«دیگر ائتلاف نمی کنیم» این جمله‎ای بود که از زبان محمدرضا عارف مدیر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان یا همان صاحب کرسی تنها لیدر اصلاحات در بهارستان خارج شد؛ صحبتی که خود حدیث مفصلی است در باب تاکتیک تازه جریان چپ جهت انتخابات 98. از آنجایی که این نسخه یعنی تکیه بر کاندیداهای اصلاح طلب در سه دوره اخیر انتخابات مجلس چندان با روی خوش شورای نگهبان مواجه نشده است جریان چپ را به مذاکره با شورای نگهبان رسانده هست. مسئله ای که محسن صفایی فراهانی از اشخاص اصلاح طلب از آن به عنوان توجیه شورای نگهبان در جهت نیاز کشور عنوان یاد می کند. او به خبرآنلاین گفت: توجیه شورای نگهبان نسبت به نیازهای قانونی کشور و نیاز به حضور نیروهای توانمند در مجلس جهت ایجاد تحول در حال حاضر یک الزام هست. چه اشکالی دارد که بعضی از شخصیت‎های اصلاح طلب با آنها صحبت کنند؟

مسیر یکطرفه یا دو سویه , مذاکره با شورای نگهبان

رابطه یک سویه یا دوسویه

جرقه مذاکره با شورای نگهبان آنچنان شعله نظرات موافق و مخالف را در اردوگاه چپ برافروخت که هر روز صحبتی تازه به گوش می رسید. در این میان پایه ثابت مباحث یک پرسش بود و آن اینکه آیا قرار است مذاکره با شورای نگهبان یک رابطه یکطرفه باشد یا تمایلی هم از سوی شورای نگهبان وجود دارد؟ احمد خرم وزیر راه دولت اصلاحات با وجود آنکه گفت و گو و مذاکره را امری مورد نیاز و حتی فراتر از آن مهم می داند، آن هم به خاطر منافع کشور ولی چندان به دو طرفه بودن میل به مذاکره خوشبین نیست و می گوید: متاسفانه تجربه نشان داده اصولگراها و حاکمیت اقبالی به عنوان مذاکره ندارند. ولی هم اکنون این نیاز بیش از گذشته احساس می شود. چون آینده ای بحرانی پیش پای کشور در سطح منطقه ای و بین المللی قرار گرفته و آینده اقتصادی کشور عزیزمان ایران با توجه به استمرار تحریم ها، آینده بحران زده ای خواهد داشت.

رایزنی با مرجع احراز صلاحیت نامزدها؛ تاکتیک‎ اصلاح‎طلبان جهت حضور دوباره در عرصه سیاست 

عبدالله ناصری از دیگر اشخاص اصلاح طلب نیز هنگامی که صحبت از مذاکره با شورای نگهبان به میان می آید آن را ایده قابل قبولی معرفی می کند ولی تردید نسبت به میل به شورای نگهبان نیز در کلام ناصری خود را نشان می دهد، به طوری که می گوید: «باز کردن باب مذاکره با شورای نگهبان را من هم قبول دارم ولی با شناختی که از شورای نگهبان دارم -البته به استثنای حقوقدان های این شورا آیا که فقها تصمیم گیر مهم هستند- اصلا چنین امکان و بابی را جهت مذاکره با اصلاح طلبان باز نمی کنند وگرنه من هم اعتقاد دارم گفت و گو خیلی از پرسشها اصلاح طلبان را می تواند مرتفع کند». ناصری درکنار این نظر خود پیشنهاد گفت و گوی غیر مستقیم را می دهد و می گوید: «امیدوارم جهت انتخابات ۹۸ لااقل اگر گفت و گوی مسقیم نبود، از طریق اصولگرایان عقلانی معتدل بتوانیم یک کانال گفت و گو با شورای نگهبان را باز کنیم.»

مذاکره با رهبری به جای شورای نگهبان

محمدهاشمی رفسنجانی نیز از جمله افراد منتقد به این مذاکره است البته با اصل عنوان مخالف نیست و انتقادش بر سر موضع و نگاه احتمالی شورای نگهبان به این ماجرا هست. او گفت که اصل مذاکره با هر نهاد و هر شخصی را بافایده می داند ولی یک نقد جدی به آن وارد می کند و آن اینکه ممکن است این مذاکره از موضع ضعف باشد. او گفت: هرکسی که تصمیم به مذاکره و ایجاد تعامل می گیرد، تصمیم درستی است ولی مذاکره آدابی دارد. گاهی یک طرف مذاکره کننده، از موضع تحقیر سر میز مذاکره می آید. فکر می کند که نیاز زیادی به او وجود دارد و از حدود اخلاق اسلامی خارج می شود. این نوع مذاکره نه تنها بافایده نیست بلکه، مضر هم هست. ارزش انسان دور از این است که ذلت را بخاطر پست و مقام قبول کند. مذاکره ای خوب است که عزتمندانه باشد، چه در بعد داخلی و چه در بعد بین المللی.

مسیر یکطرفه یا دو سویه , مذاکره با شورای نگهبان

هاشمی در برابر مذاکره با شورای نگهبان پیشنهاد می کند اصلاح طلبان با رهبری وارد مذاکره شوند

مذاکره ای که سابقه داشت؟!

با داغ شدن عنوان مذاکره اصلاح طلبان با شورای نگهبان کم کم صحبت ها متوجه آن شد که پیش از این نیز گفت و گوهایی وجود داشته است و نخستین اشاره به این عنوان را محمدرضا عارف مدیر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان داشت. او در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: در حال حاضر در رابطه با انتخابات 98، با شورای نگهبان مشورت و تبادل نظرهایی در جریان هست. او با بیان اینکه شورای نگهبان قطعا این تعامل را می پذیرد، خاطرنشان کرد: ولی اینکه به توافق می رسیم یا اختلافات باقی می ماند، در آینده معلوم می شود. باید همگان به قانون تمکین کنند. وظیفه ما در حد توان و وسعمان است.

این صحبت های عارف با نوعی تائیدیه از سوی محمدرضا تابش مواجه می شود. تابش که نائب مدیر فراکسیون امید است و نامش در میان اعضای شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز به چشم می خورد، در این رابطه می گوید: این عنوان همواره مطرح بوده و حتی در گذشته مذاکراتی هم صورت گرفت. فقط این مذاکرات علنی نشده هست. حتی در این دوره از انتخابات گفت و گوهایی با اعضای حقوق دان و فقهای شورای نگهبان انجام گرفت و نتیجه های را در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح کردند؛ لذا این مراودات از قبل وجود داشت ولی سازماندهی شده، نبود.

هرچند عارف و تابش اذعان می کنند که مذاکراتی میان شورای نگهبان و جریان اصلاحات صورت گرفته است ولی از سوی دیگر علی شکوری راد که هم عضو شورای مشورتی سیدمحمد خاتمی، مدیر دولت اصلاحات است و هم عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، می گوید در این دو مجموعه صحبتی مبنی بر مذاکره با شورای نگهبان یا سپاه نشده هست. او با بیان اینکه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، شورای مشورتی مدیر دولت اصلاحات و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سه نهاد تصمیم گیر در جریان اصلاح طلبی است گفت: «تا به حال در شورای مشورتی آقای خاتمی و شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بحثی راجع به مذاکره با شورای نگهبان یا سپاه نشده است.»

دست رد شورای نگهبان

در بحبوحه بحث های جریان چپ بر سر مذاکره با شورای نگهبان، کدخدایی که در مجلس دهم با حمایت اصلاح طلبان و با نگاه به تعامل در آینده توانسته بود از منزل ملت رای بگیرد، این بار آب پاکی را روی دست اصلاح طلبان ریخت و شورای نگهبان را مبرا از مشورت دانست. او گفت: این شورا محل چانه زنی سیاسی نیست و در چارچوب مباحث سیاسی ورود نخواهد داشت. به گفته وی شورای نگهبان نهادی قانونی و حقوقی است و در این چارچوب اگر مطلبی باشد می شنود.

واژه های کلیدی: سیاست | مذاکره | نگهبان | انتخابات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | انتخابات مجلس | انتخابات شورای شهر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs